Skambinančiojo buvimo vietos nustatymas
Kaip jau buvo minėta, svarbiausias pagalbos tarnyboms kylantis klausimas – tikslios įvykio vietos identifikavimas.
Deja, tiksli skambinančiojo vieta žinoma tik tuo atveju, kai telefono numeriu 112 skambinama iš fiksuoto ryšio telefono, nes jis yra registruotas konkrečiu adresu. Jei skambinama iš mobiliojo ryšio telefono, skambinančiojo vietos nustatymas yra viena pagrindinių problemų, su kuria susiduria visi skubios pagalbos skambučių centrai ir pagalbos tarnybos ne tik Europoje, bet ir pasaulyje.
Nei Bendrasis pagalbos centras, nei kiti skubios pagalbos skambučių centrai patys nenustatinėja skambinančio asmens buvimo vietos. Apytikrę vietą nustato ir duomenis jiems perduoda mobiliojo ryšio operatoriai pagal telefono aparato prisijungimą prie mobiliojo ryšio bazinės stoties (bokšto). Todėl vietos nustatymo tikslumas labai priklauso nuo mobiliojo ryšio operatorių techninių galimybių.
Daugelyje pasaulio valstybių iki šiol, o Lietuvoje iki 2017 m. pradžios buvo naudotas pats paprasčiausias „Cell ID“ metodas, pagal kurį būdavo gaunama konkretaus bokšto, prie kurio jungiasi mobilusis telefonas, koordinatės ir jo antenos aprėpties (aptarnavimo zonos) plotas.
Tokie duomenys būdavo su didele paklaida, užmiesčiuose ar kaimo vietovėse antenos aprėpties zonos spindulys siekdavo iki 30–40 km.
„Cell ID“ metodo pavyzdys
Nuo 2017 metų pradžios, Lietuvos mobiliojo ryšio operatorių tinkluose įdiegus atitinkamus pakeitimus, Lietuvoje naudojamas „Timing Advance“ / „Round Trip Time“ metodas, kai skambinančiojo buvimo vieta (zona) nustatoma ne tik pagal telefono prisijungimą prie mobiliojo ryšio bazinės stoties (bokšto), tos stoties aprėpties ir krypties sektoriaus plotą, bet ir pagal radijo ryšio signalo sklidimo laiką. Lyginant su iki 2017 metų naudotu metodu, skambinančiojo buvimo zonos plotas sumažėjo daugiau nei 10 kartų.
„Timing Advance“ / „Round Trip Time“ metodo pavyzdys
Beveik tuo pat metu kompanijos „Google“ ir „Apple“ sukūrė ir pradėjo diegti šiuo metu pažangiausią vietos nustatymo sistemą. Kai telefono numeriu 112 skambinama iš išmanaus telefono aparato su atnaujinta „Android“ ar „iOS“ operacine sistema, pats telefono aparatas pagal GPS, Wi-Fi arba mobiliojo ryšio siųstuvų radijo signalus nusistato savo buvimo vietą ir jos koordinates koduota SMS žinute automatiškai išsiunčia numeriu 112. Šis metodas vadinamas AML (angl. Advanced Mobile Location).
AML gaunamų vietos nustatymo duomenų tikslumas svyruoja nuo 6 metrų iki 1,2 kilometro.
AML funkcija Lietuvoje pradėta diegti 2016 metais – tuo metu Lietuva buvo 4 valstybė pasaulyje, pradėjusi naudoti šį pažangiausią vietos nustatymo metodą. Šiuo metu maždaug 62% skambučių Lietuvoje ateina iš įrenginių, turinčių AML funkciją.
Nepaisant šių pažangių technologijų, signalų sklidimo matavimus gali veikti įvairūs išoriniai veiksniai (reljefas, aplinkui esantys pastatai, telefono modelis ir kiti) ir gali pasitaikyti atvejų, kai skambinančiojo vieta bus nustatyta netiksliai, su paklaida.
Todėl priimant pagalbos prašymą pagrindinis informacijos šaltinis apie nelaimės vietą yra pats skambinantysis.